Izolację cieplną podłogi wykonuje się ze sztywnych płyt z poliuretanu lub styropianu o gęstości co najmniej 20 kg/m3 albo z wełny mineralnej usztywnionej żywicą.
Jeśli są to zwykłe płyty niezabezpieczone fabrycznie przed zawilgoceniem, powinno się rozłożyć na nich folię budowlaną. Wygodniej jest zastosować specjalne płyty zabezpieczone przed zawilgoceniem i pokryte folią wielowarstwową z aluminium odbijającego promieniowanie cieplne oraz rastrem ułatwiającym układanie rur w równych odstępach. Płyty są przyklejone do folii i całość jest zrolowana. Do takiej izolacji rury mocuje się specjalnymi uchwytami (klipsami), aby się nie przemieszczały podczas układania podkładu podłogowego. Uchwyty mają ostre końcówki, które łatwo wbija się w izolację.
Dobrym rozwiązaniem jest też izolacja systemowa w postaci twardych płyt styropianowych z regularnie rozmieszczonymi wypustkami, między które wciska się rury. Wypustki – podobnie jak kratka nadrukowana na folii – ułatwiają zachowanie prawidłowych odstępów i przytrzymują rurę, której nie trzeba już niczym przytwierdzać do podłoża.
Niezależnie od tego, jakich użyje się płyt, należy zadbać o to, by nie dostała się między nie wylewka. Dobrze jest skleić je ze sobą szeroką taśmą samoprzylepną.